Tervisesport tennis

Tennis on kõikjal maailmas ülipopulaarne ja mitte ainult vaadatavuselt. Harrastustennisest ja selle tervislikkusest räägitakse üha rohkem. Mäng sobib väga hästi tervisespordiks ja seda vähemalt viiel põhjusel.

1. Tennis on üks tervislikumaid spordialasid

Uuringud näitavad reketimängude populaarsuse kasvu üle maailma. Tänu oma mitmekülgsusele edestavad need nii jooksmist kui ka rattasõitu. Tund üksikmängu põletab umbes 600 kalorit meestel ja 420 kalorit naistel. The Guardian avaldas 2016. a lõpus artikli „Tervist toov reket: tennis vähendab suremusriski igas vanusegrupis”, mis põhines Oxfordi ülikooli uuringul. 15 aasta jooksul vaadeldi 80 000 üle 30-aastase inimese sportimisharjumuste mõju suremusele. Selle perioodi jooksul suri 8790 uurimuses osalenut, neist 1909 südame ja veresoonkonnahaigustesse. Kõrvutades nende sportimisharjumusi selgus, et reketialad vähendasid haigestumisriski 56%, ujumine 41% ja aeroobika 36%. Seevastu jooksmine, rattasõit ja jalgpall suurendasid riski. Artikkel lõppes üleskutsega „Tahad kauem elada, mängi tennist!”.

2. Tennisemäng on intervalltreening

Intensiivne intervalltreening on sportimine, kus kiired harjutused vahelduvad aeglastega. Anaeroobne sprint või plahvatuse tüüpi harjutused (nagu seda on tennis) on uuringute järgi tõhusamad infarktiriski vähendajad kui aeroobsed harjutused. Tennis annab tööd erinevatele lihasgruppidele rohkem kui kõndimine, jooks ja rattasõit. Postimehe teadusrubriik refereeris hiljuti uuringut, mis näitas, et intensiivne intervalltreening suutis rakuenergia tootmist suurendada vanainimestel 69% ning noortel 49%. Oluline fakt, sest vananedes kipub see aeglustuma.

3. Tennis sobib igas vanuses inimestele

Tennist peetakse spordialaks, millega saab tegeleda kaheksandast kaheksakümnenda eluaastani, aga tegelikkuses on see vahemik veelgi laiem. Eestis on vanim tenniseharrastaja 94-aastane. Tennisega alustada pole kunagi hilja. Klubides on täiskasvanute treeninguid igale tasemele. Hea oleks, kui esimesed õpetussõnad saad treenerilt, sest nii väldid valesid liigutusi ja väheneb vigastusoht. Kui algteadmised omandatud, võib proovida mängida ja miks mitte tulevikus võistelda. Eestis korraldatakse iga nädal liigatennise turniire neljas erinevas tugevusgrupis.

4. Tennis on seltskondlik mäng

Tervisesporti on ikka parem harrastada sõbraga. Jooksmine, ujumine, rattasõit ja suusatamine on individuaalsed ning seltskondlik osa piirdub vestlusega riietusruumis. Tenniseväljakul on suhtlemist rohkem. Seevastu suhtlusmängudes, nagu korv- ja jalgpallis, on ebaühtlase tasemega mängijatel vigastused vilkad tulema. Tennist saavad harrastada noored ja vanad, mehed ja naised, sest füüsiline võimekus pole sedavõrd oluline. Ka pole vaja õhtuks kokku ajada kogu meeskonda, piisab kahest ja paarismängu puhul neljast inimesest.

5. Tennis on populaarne

Eestis on 10 000 tenniseharrastajat, arv kasvab iga aastaga. Tänu sellele on lihtne leida sama tasemega vastast. Ka väljakuaja leiab lihtsamalt. On kerkinud uusi tennisehalle ja rajatud väliväljakuid – Eestis on kokku 320 tenniseväljakut.

Tennist on ilus vaadata ja põnev mängida. Kui „kummaline” punktiarvestus välja jätta, on tegemist väga lihtsa spordialaga. Ja mida rohkem reeglitesse ja erinevatesse löökidesse süvened, seda kaasahaaravamaks see intelligentne mäng muutub. Harrastus peabki olema huvitav!

Infot treenerite, väljakute ja klubide kohta ning põhilöökide õppevideod leiad aadressilt www.tennis.ee/mangima

Tennisemäng:

  • suurendab aeroobset võimekust
  • aitab alandada puhkeseisundis südame löögisagedust ja vererõhku
  • parandab ainevahetust
  • vähendab keharasva
  • parandab lihastoonust, jõudu ja paindlikkust
  • kasulik luutiheduse suurendamiseks
  • suurendab reaktsioonikiirust
  • aitab vähendada stressi
Allikas: BetterHealth Channel 

Artikli autor: Külli Värnik, tekst avaldati Eesti Ekspressi lisas EE Sport (kevad 2017)